| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | A260-30-11 AC |
| Category | Automation Parts |
| Condition | New |
| Rated Operational Current | 260 A |
| Rated Output Current | 400 A |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C |
| Maximum Altitude | 3000 m |
Automation Parts
A260-30-11 AC
Availability:
5 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – A260-30-11 AC
- Category – Automation Parts
- Condition – New
- Technical Description – A260-30-11 AC ABB Industry-Standard, 3-Pole Block Contactor.
$470.00 $600.00
5 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








There are no reviews yet.