| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | AX40-30-10 |
| Category | Automation Parts |
| Condition | New |
| Rated Operational Voltage | 690 V AC |
| Rated Operational Current | 40 A |
| Rated Operational Power | 18.5 kW |
| Enclosure Frame Width | 54 mm |
Automation Parts
AX40-30-10
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – AX40-30-10
- Category – Automation Parts
- Condition – New
- Technical Description – AX40-30-10 ABB 3-Pole AC-Operated Block Contactor.
$125.00 $250.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.