| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | AF400-30-11 |
| Category | Automation Parts |
| Condition | New |
| Rated Operational Voltage | 1000 V AC |
| Rated Operational Current | 600 A |
| Coil Consumption | 955 V·A (AC) / 895 W (DC) |
| Operating Temperature | -40 °C to +70 °C |
Automation Parts
AF400-30-11
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – AF400-30-11
- Category – Automation Parts
- Condition – New
- Technical Description – AF400-30-11 ABB 3-Pole Electrical Power Contactor.
$805.00 $1,200.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.