| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | IXYS |
| Part Number / MPN | MCC162-14IO1 |
| Category | High Power Thyristors, Power Devices |
| Condition | New |
| Voltage Rating | 1400V |
| Current Rating | 181A to 190A |
| RMS Current | 300A |
| Gate Trigger Voltage | 2.5V |
| Gate Trigger Current | 150mA |
High Power Thyristors, Power Devices
MCC162-14IO1
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – IXYS
- Part Number / MPN – MCC162-14IO1
- Category – High Power Thyristors
- Condition – New
- Technical Description – MCC162-14IO1 IXYS High-Power Dual Thyristor Module.
$65.00 $75.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.