| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | 5STP27H1800 |
| Category | High Power Thyristors, Power Devices |
| Condition | New |
| Max Repetitive Peak Voltage | 1800 V |
| Average On-State Current | 2940 A |
| Thermal Resistance | 10 K/kW |
| Max Junction Temperature | 125 °C |
High Power Thyristors, Power Devices
5STP27H1800
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – 5STP27H1800
- Category – High Power Thyristors
- Condition – New
- Technical Description – 5STP27H1800 Industrial-Grade Capsule Thyristor.
$490.00 $600.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.