| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | 5STP18F1800 |
| Category | High Power Thyristors, Power Devices |
| Condition | New |
| Max. Average On-State Current | 1780 A |
| Reverse Voltage | 1800 V |
| Thermal Resistance | 17 K/kW |
| Max. Operating Junction Temperature | 125 °C |
High Power Thyristors, Power Devices
5STP18F1800
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – 5STP18F1800
- Category – High Power Thyristors
- Condition – New
- Technical Description – 5STP18F1800 ABB High-Power Industrial Phase Control Thyristor.
$205.00 $350.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.