| TYPE | DESCRIPTION |
| Manufacturer | ABB |
| Part Number / MPN | 5SDD71X0400 |
| Category | Diodes, Power Devices |
| Condition | New |
| Peak Reverse Voltage | 400 V |
| Max. Average Forward Current | 7110 A |
| Operating Junction Temperature | -40 to +170 °C |
| Max. RMS Forward Current | 11,200 A |
Diodes, Power Devices
5SDD71X0400
Availability:
10 in stock
- Manufacturer – ABB
- Part Number / MPN – 5SDD71X0400
- Category – Diode
- Condition – New
- Technical Description – 5SDD71X0400 ABB High-Power Industrial Welding Rectifier Diode.
$460.00 $600.00
10 in stock
Based on 0 reviews
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







There are no reviews yet.